FAIL (the browser should render some flash content, not this).
OSIĄGNIĘCIA

KRONIKA

 

ROK SZKOLNY 2008/2009

Prawdopodobnie Ostatni Spektakl Muzyczny

Dnia 18.06.2009 r.
o godz. 16.00 odbył się w sali koncertowej POSM II stopnia w Katowicach finał cyklu koncertów "MUZYKA W CZWARTKI", organizowanych w tym roku szkolnym przez Agatę Hołdyk i Bernadetę Stańczyk.
Na scenie pojawiły się zespoły kameralne złożone z uczniów wszystkich sekcji instrumentalnych oraz Wydziału Rytmiki naszej szkoły. Gościnnie wystąpił
Krzysztof Kołodziej, student AM w Krakowie. W programie koncertu znalazły się utwory A. Vivaldiego, J. S. Bacha, J. Zarębskiego, P. Sarasate, C. Debussy'ego, D. Ellingtona, L. Brouwera i A. Piazzolli. Spektakl zawierał również elementy teatralne: interpretację ruchowo - przestrzenną z szarfami oraz występ kwartetu fortepianowego w strojach z epoki. Koncert prowadziła Bernadeta Stańczyk.

Zobacz zdjęcia

 
KONCERT KOŃCOWOROCZNY UCZNIÓW KLAS I i II

W tym roku koncert został wpleciony w ważne wydarzenie szkolne. Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskich obchodach DNIA SZKOŁY bez PRZEMOCY, który przypadł na 5 czerwca 2009.
Koncert zatytułowany " Muzyka łagodzi obyczaje" był pięknym zakończeniem i podsumowaniem tych obchodów w naszej szkole.
Występujący w koncercie soliści to młodzi laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych: Maciej Łyczek, Agata Bąk, Maria Pragłowska, Ewa Banachiewicz, Joanna Liszka, Przemysław Drożniak, Łukasz Byrdy, Kamil Wantuła i Michał Kozioł.
Interpretacje ruchowo-przestrzenne do muzyki przedstawił zespół rytmiki z kl. I-III. Chórem dziewczęcym dyrygowały uczennice przygotowane przez prof. B. Leńską, a orkiestra kameralna prowadzona przez prof. F. Bieganek wystąpiła pod batutą tegorocznej absolwentki - Anny Hajduk oraz ucznia klasy V - Szymona Kulisza.
Wykonawcom gratulujemy wspaniałego koncertu podsumowującego kolejny rok nauki w POSM II st.

Zobacz zdjęcia
 Koncert w ramach WIECZORÓW MUZYCZNYCH U ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Okazją do zaprezentowania się młodych zespołów kameralnych POSM II st. był koncert organizowany we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Katowicach. Koncert odbył się 2 czerwca 2009r. o godz. 17 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.
Młodzi kameraliści z wielkim zaangażowaniem wykonali ciekawy i różnorodny program. Słuchacze mogli delektować się brzmieniem fletów, instrumentów smyczkowych, gitary i organów. Wystąpił także CHÓR DZIEWCZĘCY po dyrekcją Bogumiły Leńskiej, która koncert prowadziła.

Zobacz zdjęcia
 
ROZTAŃCZONY FOLKLOR

Dnia 19 maja 2009 r.
o godz. 17 odbył się Doroczny Koncert Integracyjny - "FOLKLOR I INSPIRACJE".
Koncert przygotowały: Barbara Bańska, Monika Kionka, Anna Lipiec oraz Aleksandra Maciejczyk - kierownik wydz.rytmiki w POSM II st. w Katowicach, która również koncert prowadziła.
Na scenie sali koncertowej było radośnie i kolorowo. Zespół Pieśni i Tańca "TYSIĄCLATKI" z Katowic urzekał pięknymi strojami. Ich żywiołowe, ludowe tańce przeplatały inspirowane folklorem prezentacje uczennic wydziału rytmiki naszej szkoły.
To było piękne, barwne widowisko.

Zobacz zdjęcia

 
UROCZYSTE ROZDANIE ŚWIADECTW I KONCERT ORKIESTRY SYMFONICZNEJ

29 kwietnia 2009 r.
cała społeczność szkolna pożegnała tegorocznych absolwentów.
Ze sceny płynęły w ich stronę najlepsze życzenia dalszych sukcesów i wszelkiej pomyślności od Dyrekcji i młodszych kolegów. Dyrektor Stanisław Maliszewski wręczył dyplomy i świadectwa ukończenia POSM II st. im. K. Szymanowskiego, a wychowawcy klas - prof. Małgorzata Wierzbowska i prof. Katarzyna Gołuszka - albumy i nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne.
Były też słowa podziękowań dla nauczycieli, które w imieniu wszystkich absolwentów składali na ręce Dyrekcji Marta Grochowska i Michał Zdrzałek. W chwilę później prostym słowem "dziękuję" i piękną, czerwoną różą został obdarowany każdy nauczyciel.
W szczególny sposób zapamiętają tę uroczystość absolwenci - soliści koncertu:
Zofia Spendel
- flet, Szymon Gaudyn - trąbka i Dominik Polak - kontrabas.
Z towarzyszeniem szkolnej orkiestry pod batutą prof. Szymona Bywalca wspaniale wykonali swój pożegnalny program.
Po koncercie odbyło się spotkanie absolwentów i ich rodziców z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym.

Zobacz zdjęcia
 


KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

17 kwietnia 2009
o godz.12:45 w sali koncertowej odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Angielskiej. Z inicjatywą wyszli uczniowie, a organizacją przedsięwzięcia zajęła się prof. Anna Nowak. Regulamin konkursu przewidywał wykonanie jednego utworu anglojęzycznego przez solistę lub zespół utworzony z uczniów naszej szkoły. Oceny dokonywało jury w składzie: p.Dyrektor Bettina Okaryńska, p.Dyrektor Małgorzata Komorowska i prof.Bernadeta Stańczyk.
W konkursie wzięło udział pięć zespołów. Koncert prowadzili uczniowie z kl.IV B. Weronika Pucka i Sebastian Nowak zapowiadali utwory i wykonawców zarówno w języku polskim jak i angielskim. Werdykt Jury został ogłoszony przez przewodniczącą jury - dyr. B. Okaryńską w języku angielskim.
Jury nagrodziło piosenkę " THE GENTLE RAIN" w wykonaniu Martyny Sojki z kl.V A, której akompaniowali Kamil Chyrzyński, Szymon Kmak, Artur Rapacz i Alan Wykpisz.
Swoją nagrodę przyznała także publiczność. Otrzymały ją Marta Bromboszcz i Joanna Liszka z kl. II A za piosenkę "TELL HIM". Towarzyszył im zespół instrumentalny w składzie: Dominika Kusek, Anna Wieczorek, Jan Porzuczek i Kamil Wańtuła.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Zobacz zdjęciaDOROCZNY KONCERT Z FILHARMONIĄ ŚLĄSKĄ

12 marca o godz.17 rozpoczął się długo wyczekiwany przez wybranych
uczniów-dyplomantów naszej szkoły, koncert z ich udziałem w sali im. Karola Stryji
z towarzyszeniem znakomitej Orkiestry Filharmonii Śląskiej.
"Jesteśmy z Wami już po raz 34" - powiedziała prowadząca koncert Kamila Kiełbińska
 i przytoczyła nazwiska znanych muzyków - byłych absolwentów POSM II st., którzy swoje pierwsze kroki stawiali na estradzie Filharmonii Śląskiej.Miłym akcentem tej uroczystości było przedstawienie przez prowadzącą siedzących na estradzie muzyków orkiestry będących absolwentami naszej szkoły.
Za pulpitem dyrygenckim stał maestro Jerzy Kosek. Różnorodność zaprezentowanej muzyki była dużym atutem tego koncertu. Każdy z występujących solistów dał się poznać jako młody, obiecujący talent muzyczny.
Oto ich nazwiska:
Aurelia GAWEŁ - klarnet
Małgorzata MOKRUS - fortepian
Mateusz KONOPELSKI - skrzypce
Bartłomiej MERTA - marimba, wibrafon
Marek ROMANOWSKI - kontrabas
Adrian SZLĘK - waltornia

Zobacz zdjęcia

Pobierz program koncertu

 
POP IDOL 2009

26.02.2009

Podobnie jak w I edycji inicjatywa zorganizowania konkursu należała do uczniów. Organizacyjnie wspomagał ich i czuwał nad całością prof. R.Czmok.
Była to okazja do zaprezentowania talentów scenicznych i fascynacji muzyką rozrywkową niektórych uczniów szkoły. W konkursie wzięło udział sześć zespołów:
GLASSOFOBIA
, BIG BEAT, DARK SPIRITS, DESTINY, ABSURD i BATTERY LOW.
Konkurs miał charakter plebiscytu - zwycięzcę wybrała publiczność. Nowością tej edycji było jury. W charakterze jurorów wystąpili zaproszeni pedagodzy uczący w naszej szkole: prof. F. Bieganek, prof. M. Ciepierski i prof. T. Stańczyk.Lekkie i dowcipne komentarze jury były niewątpliwie atrakcją konkursu. Świetny klimat to zasługa także operatorów światła i dźwięku, ale przede wszystkim energicznej prowadzącej
- prof. B. Stańczyk.
Tytuł "POP IDOL 2009" otrzymał zespół BATTERY LOW.
Znakomitym dopełnieniem tego szkolnego wydarzenia był koncert zaproszonych gości z Akademii Muzycznej: p. Małgorzaty Maliszczak i p. Jerzego Główczewskiego.

Zobacz zdjęcia DOROCZNY KONCERT MATURZYSTÓW

Dnia 21 lutego o godz. 17, przy wypełnionej po brzegi widowni sali koncertowej znów byliśmy uczestnikami wspaniałego wydarzenia muzycznego w naszej szkole.
Wśród publiczności byli znakomici goście: Pan Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej- Jerzy Sieczka, Pani Wizytator Kuratorium Oświaty- Elżbieta Będkowska
oraz rodziny i przyjaciele, nauczyciele i koledzy występujących na scenie solistów.
Ciekawy program, świetnie przygotowane zespoły szkolne i bardzo dobre prezentacje solistów- tegorocznych maturzystów potwierdzają znakomity poziom wykształcenia muzycznego zdobywanego w szkole pod czujnym okiem pedagogów.
W koncercie wystąpili:
Maciej Klich z klasy skrzypiec prof. A. Kubicy
Łukasz Krusz z klasy skrzypiec prof. U. Pietrzyk- Szlegier
Paulina Radosz z klasy skrzypiec prof. A. Wagnera
Marta Grochowska z klasy skrzypiec prof. A. Kubicy
Malwina Musioł z klasy fortepianu prof. A. Madetko
Michał Siudeja z klasy saksofonu prof. B. Steuera
oraz chór żeński pod dyrekcją M. Knapik i Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Sz. Bywalca.
 BIG BAND - REAKTYWACJA
Dnia 17.02 br. o godz.18 na scenie sali koncertowej ze swym pierwszym koncertem wystąpił szkolny Big Band. Reaktywowany po kilkunastu latach zespół złożony
 z aktualnych uczniów szkoły prowadzi prof. Bernard Stauer.
Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowano wspaniałe aranżacje w stylu C.Basiego, G.Millera i M.Davisa.
Owacja na stojąco i bis były wspaniałą reakcją widowni i nagrodą dla wykonawców.


 
Styczeń 2009 obfitował w wiele wydarzeń artystycznych:
14 I - miał miejsce koncert kolędowy szkolnej orkiestry dętej pod dyr. L. Perka.
W programie oprócz opracowań kolęd znalazły się m. in. " Moment for Morricone", Toccata d - moll J. S. Bacha oraz Polonez As - dur W. Kilara z filmu "Pan Tadeusz".
15 I - chór żeński pod dyr. M. Knapik zdobył Grand Prix Konkursu Pieśni Chóralnej "Bóg Się Rodzi" w Żorach. GRATULUJEMY !
20 I - poranny koncert z cyklu "Dziecięce spotkania muzyczne", który zgromadził jak zwykle liczną, żywo reagującą publiczność w naszej sali koncertowej, został powtórzony wieczorem w kościele pw. Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach. W koncercie wzięły udział zespoły chóralne naszej szkoły, a także kwintet instrumentów dętych blaszanych z klasy kameralnej R. Dudka, który wykonał opracowania kolęd M. Ciepierskiego. Koncert poprowadziła p. A. Maciejczyk.
22 I - Kolędowanie u Św. Barbary A. D. 2009 - "Młodzież dla młodzieży" - czyli koncert w kaplicy Św. Barbary przy Silesia City Center. W akustyce kaplicy pięknie zabrzmiały zespoły chóralne i instrumentalne POSM II st.
22 I - "Stańczyk Zaprasza na SEANS" - niezwykły koncert, który połączył muzykę prezentowaną na scenie i multimedialny pokaz fragmentów filmów. Wykonawcami byli pedagodzy i uczniowie naszej szkoły. W programie znalazła się muzyka filmowa z produkcji znanych i lubianych.
 


19 XII 2008
Jak co roku, w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi na szkolnym kolędowaniu w sali koncertowej spotkała się cała społeczność szkolna - Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i wszyscy Uczniowie. Życzenia świąteczno - noworoczne składał p. Dyrektor Stanisław Maliszewski oraz samorząd szkolny.
Szkolne kolędowanie wzbogaciły wiersze o tematyce świątecznej, które recytowali uczniowie z kl. IV b: Paweł Franke, Sebastian Nowak i Adam Żurada. Piosenkę pt. "Jest taki dzień" zaśpiewała Justyna Kamińska z kl. V a z towarzyszeniem akompaniamentu fortepianowego w wyk. Andrzeja Filipka z Kl. IV a. W pięknych opracowaniach kolęd zaprezentował się chór męski pod dyr. A. Maciejczyk.
Świąteczny nastrój z sali koncertowej przeniósł się do klas, w których celebrowano tradycję polskiej Wigilii.KONCERT Z CYKLU "DZIECIĘCE SPOTKANIA MUZYCZNE"

14 listopada o godz.11, zaproszonym do sali Koncertowej dzieciom i młodzieży
z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 7 i ze Szkoły podstawowej Nr 59 z Katowic oraz ze Szkoły Specjalnej Nr 2 z Chorzowa zaprezentowano niezwykle bogaty program nawiązujący tematycznie do Święta Niepodległości.
Na scenie wystąpiły wszystkie zespoły chóralne naszej szkoły, zespół instrumentów dętych blaszanych oraz pedagodzy naszej szkoły.
Patriotyczne pieśni do słów polskich poetów wyśpiewały: chór dziewczęcy pod
dyr. Bogumiły Leńskiej, chór żeński pod dyr. Mirosławy Knapik oraz chór męski pod dyr. Aleksandry Maciejczyk.
Chór męski 4 listopada zdobył Grand Prix XIII Wojewódzkiego Festiwalu Piesni Patriotycznej w Myszkowie. Serdecznie gratulujemy!
Interpretacje ruchowo-przestrzenne do utworów F.Chopina i K. Kurpińskiego zaprezentowali pedagodzy: Barbara Dutkiewicz, Monika Kionka i Agata Hołdyk /fortepian/.
Fanfarowa muzyka zabrzmiała w wykonaniu nonetu blaszanego /cztery trąbki, dwie waltornie, dwa puzony i tuba/ z klasy kameralnej prof. Rafała Dudka. "Rota",
 "Ułańska pobudka" i "Marsz pierwszej brygady" to tytuły pieśni patriotycznych, których instrumentalne opracowania mogła oklaskiwać młoda publiczność. ODESZLI, LECZ ZOSTALI W NASZEJ PAMIĘCI...

Dnia 30 października o godz.12, w kościele pw. Matki Boskiej Piekarskiej odbyła się uroczysta msza święta oraz koncert poświęcony pamięci zmarłych pedagogów
i pracowników szkoły.
Oprawę muzyczną mszy zapewniły szkolne zespoły chóralne: chór dziewczęcy pod dyr. Bogumiły Leńskiej, chór żeński pod dyr. Mirosławy Knapik oraz chór męski pod dyr. Aleksandry Maciejczyk. Partie organowe wykonywali uczniowie: Karol Jaje
i Kazimierz Salik.
W koncercie wystapili: Emilia Pycińska z klasy organów prof. Witolda Zabornego, Paweł Cieplak z klasy akordeonu prof. Marka Andryska oraz Kwintet Dęty Blaszany
z klasy prof. Rafała Dudka w składzie: Adrian Gaweł, Mikołaj Zymon, Adam Żurada, Przemysław Drożniak i Krzysztof Orziński.

 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI W NASZEJ SZKOLE

1. Dnia 3 X odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert z cyklu Dziecięce Spotkania Muzyczne, adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
z Katowic i Chorzowa. Wykonawcami koncertu byli uczniowie i pedagodzy naszej szkoły. Młoda widownia - a trzeba odnotować, że sala dosłownie "pękała w szwach" - gorąco oklaskiwała prezentacje muzyków. Prawdziwą burzę oklasków otrzymał chór za genialną i zarazem zabawną interpretację utworu "Duet For Two Cats" G. Rossiniego.

2. Co roku, 3 X w dniu urodzin patrona szkoły ma miejsce immatrykulacja klas pierwszych - uroczyste pasowanie oraz przyjecie koleżanek i kolegów klas pierwszych w poczet uczniów POSM II st. im. Karola Szymanowskiego.
Cała społeczność szkolna zebrała się w tym dniu w sali koncertowej. Najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, zaprezentowali własne umiejętności muzyczne, a następnie stanęli do egzaminu z wiedzy o szkole. Pytania egzaminacyjne ułożyli starsi koledzy. Na zdobycie wszelkich informacji o szkole było niewiele czasu - zaledwie jeden miesiąc. Jednak zarówno klasa IA jak i IB pomyślnie zdały egzamin
i w nagrodę otrzymały certyfikaty. Dodatkowym prezentem był program artystyczny
 " na wesoło" przygotowany przez uczniów klas drugich.

3. Obchodzony na świecie 1 X Międzynarodowy Dzień Muzyki szkoła uczciła wspaniałym koncertem, który odbył się 3 X o godz.17 w sali koncertowej.
Zachwycające interpretacje ruchowo-przestrzenne Barbary Dutkiewicz i Moniki Kionki do muzyki E.Satie i C.Debussy'ego oraz Nokturn Es-dur op.9 nr 2 F.Chopina w wykonaniu Agaty Hołdyk wprawiły wszystkich w cudowny, malancholijny nastrój. Skrzypkowie Maciej Klich i Łukasz Krusz z wielkim pietyzmem wygrali każdą nutę Koncertu d-moll BWV 1043 J.S.Bacha.Prezentacja chóru pod dyrekcją Mirosławy Knapik była wspaniałą podróżą po różnych epokach muzyki. Natomiast w podróż przez muzykę różnych kontynentów zabrał słuchaczy kwartet saksofonowy, który wykonał brawurowe opracowania utworów J.Matitia, L.Florenza, P.Iturralde'a, E.Griega i J.Straussa.
Długo rozbrzmiewały zasłużone brawa. Szkoda tylko, że tym razem sala koncertowa była wypełniona tylko w połowie. 


Wspomnienia z pobytu uczniów ZPSM w Niemczech pobierz

 
Copyright © 2009 ZPSM.