FAIL (the browser should render some flash content, not this).
 

ARCHIWUM
ROK SZKOLNY 2009/2010

 

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA ŚWIADECTW UKOŃCZENIA SZKOŁY
W piątek 30 kwietnia 2010 roku, w sali koncertowej POSM II stopnia
im. K. Szymanowskiego, swoje ostatnie świadectwo szkolne odebrało 42 uczniów klas szóstych.
Uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną - pedagogów, uczniów oraz rodziców.
Dyrektor szkoły Stanisław Maliszewski wręczył nagrody za najlepsze wyniki w nauce
 i osiągnięcia muzyczne wyróżniającym się uczniom.
Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów złożył absolwentom Samorząd Uczniowski.
W imieniu absolwentów słowa podziękowania Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu
 i wychowawczyniom: pani Renacie Krzyżak i pani Tatianie Morys, złożyły
Martyna Sojka i Milena Staszuk.
Po uroczystości odbył się koncert z udziałem solistów – absolwentów 2010.
Wystąpił chór żeński pod dyr. Mirosławy Knapik, a także Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych, który towarzyszył solistom : Jakubowi Imielskiemu i Michałowi Stańko. W II części koncertu Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Szymona Bywalca, Macieja Tomasiewicza i Mateusza Walacha, akompaniowała solistom: Agnieszce Bednarz, Zuzannie Sawickiej, Patrycji Stefanowskiej i Szymonowi Kuliszowi, a następnie Karolinie Kołodziej i Adzie Kwaśniewicz oraz Kamilowi Chyrzyńskiemu.

zobacz zdjęcia
  

Mülheim 2010

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO POD DYR. SZYMONA BYWALCA KONCERTOWAŁA W NIEMCZECH.

W dniach od 6 do 13 marca 2010 roku uczniowie POSM II st.
w Katowicach tworzący Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną
im. K. Szymanowskiego zostali zaproszeni do udziału w obchodach Tygodnia Kultury organizowanym w ramach projektu RUHR 2010.
Młodzież naszej szkoły zwiedziła ciekawe miejsca i zabytki kultury niemieckiej: Katedrę w Essen, najstarszą siedzibę biskupią w Essen- Werden, Katedrę w Kolonii Stolicy Kultury Europy 2010, a także muzeum powstałe w zamkniętej kopalni Zollverein w Oberhausen.
Odbyły się koncerty z udziałem naszej młodzieży i niemieckich chórów w kościele Różańca Świetego w Mulheim, w kościele
pw. St. Engelbert oraz w Katedrze w Essen. Wyjątkowy charakter miał koncert, który odbył się w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Mulheim.
W czasie tego koncertu Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wykonała utwór Festouverture Piotra Radko, napisany specjalnie na tę okazję .
W trakcie koncertu nastąpiło uroczyste przekazanie partytury utworu władzom miasta Mulheim.
W programie koncertów oprócz wspomnianej uwertury orkiestra wykonała: Symfonię Z Nowego Świata A. Dvoraka, fragmenty Mszy W.A. Mozarta, Requiem J. Rottera oraz P. Sarasate Nouvelle Fantasie sur Faust - w partii solowej zaprezentowała się Agata Kmak z klasy skrzypiec Szymona Krzeszowca.
Wszystkie koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzbudziły wielkie uznanie oraz owacje na stojąco. Młodzież POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uczestnicząca w projekcie, postrzegana była jako znakomity ambasador kultury i szkolnictwa artystycznego w Polsce. Swoją wzorową postawą oraz artystyczną prezentacją podbiła serca słuchaczy.

zobacz zdjęcia

 KONCERT DYPLOMANTÓW
 AMERICAN DREAM
 INAUGURACJA ROKU CHOPINOWSKIEGO W „SZYMANOWSKIM”
W piątek 17 stycznia 2010 roku o godzinie 17, w sali koncertowej
POSM II st. im. Karola Szymanowskiego odbył się uroczysty koncert połączony
z nadaniem tytułu „Najwybitniejszego Absolwenta Szkoły” i wręczeniem statuetki "Summa cum laude" prof. Tadeuszowi Strugale.
Już od poniedziałku czuło się niezwykłą atmosferę zapowiadającą to ważne wydarzenie. W szkole przygotowano graficzną prezentację poświęconą dokonaniom Tadeusza Strugały przybliżającą osobę dyrygenta całej społeczności. Odbyło się również bardzo interesujące i miłe spotkanie profesora z młodzieżą szkolną w sali kameralnej. Wielkim przeżyciem były dla uczniów – członków Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego – próby do koncertu pod batutą Maestro Strugały.
Koncert zgromadził ogromną publiczność: młodzież szkolną, pedagogów, rodziców, absolwentów i sympatyków szkoły. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy prof. Tadeusza Strugały.
Najpierw Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą profesora towarzyszyła solistce Małgorzacie Otrembie, która wykonała utwór Andrzeja Panufnika Hommage á Chopin – Five Pieces for flute and String Orchestra. Małgorzata Otremba, absolwentka naszej szkoły z roku 1994, jest flecistką-solistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W swoim dorobku artystycznym ma już wiele nagród i spektakularnych koncertów. Pogodny i lekki charakter utworu wykonywanego z wielką muzyczną kulturą udzielił się słuchaczom i nadał ton całej uroczystości.
Wielkim wyzwaniem dla młodych muzyków orkiestry był akompaniament do Koncertu e-moll op.11 Fryderyka Chopina. Przy fortepianie zasiadł Piotr Banasik, który jest absolwentem szkoły z roku 2001. Jest on już uznanym pianistą, laureatem wielu konkursów i wyróżnień. Koncert Chopina wzbudził duży aplauz. Ku radości rozentuzjazmowanej publiczności artysta nie dał się długo prosić i na bis wykonał
Walc Es-dur op.18 Fryderyka Chopina.
Być może soliści koncertu to przyszli pretendenci do honorowego tytułu i statuetki "Summa cum laude". Właśnie dopisali do swego życiorysu kolejny sukces.
Na zakończenie koncertu Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą
Tadeusza Strugały wykonała „ Les Preludes” Ferenca Liszta. Długo nie milkły brawa i owacje, które były wspaniałym wstępem do oficjalnej części uroczystości.
Laudację na cześć maestro Tadeusza Strugały odczytała pani Małgorzata Komorowska. Statuetkę "Summa cum laude" w imieniu całej społeczności szkolnej wręczył profesorowi Tadeuszowi Strugale Dyrektor Szkoły Stanisław Maliszewski.
„…Patrząc na Pańskie różnorodne dokonania w zakresie sztuki, jaką jest muzyka, nie mamy wątpliwości, że nasza epoka naznaczona jest Pana osiągnięciami… Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy poszczycić się tak wybitnym absolwentem, który jest doskonałym wzorem dla wszystkich wychowanków naszej szkoły, przyszłych adeptów najpiękniejszej z dziedzin sztuki, jaką jest muzyka…”
Statuetką "Summa cum laude" uhonorowano dotychczas: Krystiana Zimmermana – w roku 2005, Wojciecha Kilara – w roku 2007 i Aleksandra Warykiewicza
 – w roku 2008.
Nasza szkoła kolejny raz ma powód do dumy - do grona najwybitniejszych absolwentów dołączył wielki artysta i znakomita postać w świecie muzycznym – profesor Tadeusz Strugała.

Uczniowie o koncercie:


"...najbardziej podobał mi się koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina..." Małgosia Tracz, IIb.
"...pianista z ekspresją oddał styl chopinowski. Dla mnie ta muzyka jest niezwykła. Mogłabym jej słuchać w nieskończoność..." Paulina Juszczak Ib.
"...Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna mogła wykazać się w przepięknym "Les Preludes" Ferenca Liszta. Utwór był niesamowicie trudny...dialog pomiędzy instumentami smyczkowymi i dętymi...wiele szybkich przebiegów... donośne dźwięki trąbki, puzonu...najbardziej zachwycił mnie ten właśnie utwór..." Paulina Juszczak Ib.
"...Ktoś mógłby pomyśleć, że dyrygent niewiele pokazuje, a jednak delikatne, oszczędne ruchy Tadeusza Strugały określały wszystko co chciał przekazać..."
Paulina Juszczak Ib.
"...Pan profesor Strugała wystąpił z przemówieniem, na które publiczność odpowiedziała dużymi brawami. Na scenę zaproszono absolwentów z rocznika Pana Strugały. Byli wzruszeni. Oni także wypowiedzieli się o swoim sławnym koledze..." Agnieszka Sawicka IIb.
"...Koncert wysłuchałem z wielkim zainteresowaniem i wywarł na mnie wielkie wrażenie. Z niecierpliwością będę czekał na kolejne koncerty związane z obchodami Roku Chopinowskiego..." Wojtek Kaszuba Ib.


zobacz zdjęcia
 
Kolędowe koncerty

Przypadający w styczniu okres kolędowy sprzyja wielu prezentacjom szkolnych zespołów chóralnych i instrumentalnych.
13 stycznia 2010r. o godz 10:45, w ramach cyklu
„Dziecięce Spotkania Muzyczne”
, odbył się koncert kolędowy.
Wystąpili:
chór żeński pod dyr. M. Knapik
chór dziewczęcy pod dyr. B. Leńskiej
chór męski pod dyr. A. Maciejczyk
kwartet smyczkowy z klasy kameralnej M. Diug-Chwastek
oraz kwintet instrumentów dętych blaszanych z klasy kameralnej R. Dudka
Bardzo licznie zgromadzona młodziutka publiczność (było w niej sporo przedszkolaków) nie kryła radości i entuzjazmu, zaś wykonawcy - satysfakcji z pięknych prezentacji.
Tego dnia o godz. 19:15 koncert został powtórzony i piękno kolęd rozbrzmiewało w kościele Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach.
Wspaniale, że młodzież naszej szkoły może aktywnie uczestniczyć w podtrzymywaniu polskiej tradycji kolędowania.

zobacz zdjęcia
 


Zaduszki Będzińskie
Chór żeński pod dyrekcją prof. Mirosławy Knapik
przygotował oprawę Uroczystej Mszy Świętej, a następnie wystąpił wraz z solistą Pawłem Cieplakiem
 z klasy akordeonu prof. Marka Andryska
w niedzielę 8 listopada w kościele
pw. św. Jana Chrzciciela w Będzinie na „Zaduszkach Będzińskich”.

 Odeszli, lecz zostali w naszej pamięci...

Dnia 29 listopada 2009, mszą świętą i koncertem w kościele p.w. Matki Boskiej Piekarskiej uczciliśmy pamięć zmarłych pedagogów, pracowników i uczniów szkoły.
Uroczystą mszę świętą odprawił ks. Krzysztof Nowrot, a majestatyczne, wielogłosowe utwory muzyki sakralnej w wykonaniu szkolnych zespołów chóralnych stanowiły bogatą oprawę muzyczną.
Pełen skupienia i zadumy nastrój przeniósł się na godzinny koncerty. I znów można było zachwycić się brzmieniem i harmonią muzyki wykonywanej przez chór żeński po dyr. M. Knapik, pełną natchnienia interpretacją utworów zaprezentowanych przez akordeonistę Pawła Cieplaka i, jakże pięknie brzmiącą w murach świątyni, kompozycją Piotra Radko w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Sz.Bywalca.
Za chwile muzycznej zadumy wszystkim wykonawcom bardzo dziękujemy.

zobacz zdjęcia

 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Uroczysta akademia z okazji święta wszystkich pracowników oświaty odbyła się
15 października 2009 o godz. 12:45 w sali koncertowej naszej szkoły.
Serdeczne życzenia, uznanie dla pracy i gratulacje płynęły zarówno ze strony Dyrekcji jak i uczniów oraz rodziców.
Dyrektor Stanisław Maliszewski wręczył nagrody za osiągnięcia w pracy pedagogicznej oraz nagrody jubileuszowe nauczycielom i pracownikom administracji.
Kwiaty i życzenia w imieniu rodziców złożył na ręce Dyrektora przewodniczący Rady Rodziców p. Jerzy Kleszcz.
Szczególnie ciepłe życzenia wyraził w imieniu uczniów Samorząd Uczniowski. Miłym
 i efektownym ich dopełnieniem była piosenka pt. "Wszystkiego najlepszego" w wykonaniu uczennicy Kai Rekieć, której akompaniowali: na fortepianie - Małgorzata Warcaba i Dawid Makosz, i na klarnecie - Krzysztof Bobecki.
Oficjalna część zgrabnie przeszła w część mniej oficjalną - nastał czas "SZOPKI".
 W tradycji szkolnej to przedstawienie przygotowywane przez uczniów najwyższej klasy ma swoje stałe miejsce.
To swoiste podziękowanie za lata spędzone w artystycznej szkole często przybiera formę bardzo dowcipną. Również w tym roku przedstawienie zatytułowane "Sen nocy tysiącletniej" zawierało wiele zabawnych scenek parodiujących szkolne środowisko. Dużo dowcipnych dialogów, pomysłowa scenografia, znakomite scenki nagradzane były oklaskami i salwami śmiechu.
Szóstoklasiści wykazali się dużym talentem aktorskim, organizacyjnym i oczywiście wyeksponowali swoje talenty muzyczne.
Nauczyciele obdarowani symboliczną różą z przyjemnością słuchali finałowej piosenki.
Kochani szóstoklasiści! Ten sympatyczny egzamin zdaliście bardzo dobrze. Teraz życzymy Wam skupienia, determinacji i dużo talentu, by najważniejszy egzamin - maturalny - zdać celująco!

zobacz zdjęciaWARSZTATY FLETOWE

W dniach 8 i 9 października 2009 odbyły się w naszej szkole Warsztaty Fletowe. Spotkanie licznie przybyłych flecistów naszego Regionu rozpoczęło się Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu Katarzyny Bury – flecistki obecnie mieszkającej
 w Niemczech, absolwentki Liceum Muzycznego z roku 1992. Solistka zaprezentowała wirtuozowski recital zawierający utwory fletowe z różnych epok i ukazujący zróżnicowane style wykonawcze. Przybliżyła również słuchaczom mało znane postacie kompozytorów, a także ciekawe historie powstania poszczególnych utworów. Flecistce znakomicie towarzyszył pianista Marcin Prysak.
Zajęcia warsztatowe Katarzyna Bury rozpoczęła od wykładu połączonego z czynnymi ćwiczeniami wszystkich uczestników ( a było ich ok. 45!). Tematem zajęć była „Technika oddechu i intonacji - od teorii do praktyki” W zajęciach czynnie uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i studenci.
W ciągu 2 dni warsztatów odbyło się 12 indywidualnych lekcji oraz spotkania orkiestry fletowej . Na końcowym koncercie wystąpiły 4 wybrane flecistki z towarzyszeniem fortepianu i zespół orkiestry fletowej, który wzbudził duży entuzjazm, zwłaszcza najmłodszych słuchaczy - początkujących flecistów.
Bezpośrednie spotkanie z artystką, możliwość zadawania pytań, wspólne pokonywanie trudności były wspaniałym i cennym doświadczeniem dla uczestników
 i obserwatorów warsztatów.

zobacz zdjęcia


Wyjazd Chóru męskiego i Mieszanego zespołu wokalnego pod dyrekcją mgr Aleksandry Maciejczyk oraz utalentowanych solistów na tournée koncertowe do Kolonii.

 W dniach 24-30.09.2009 roku Chór męski oraz Mieszany zespół wokalny pod dyrekcją mgr Aleksandry Maciejczyk wraz ze szczególnie uzdolnionymi i utytułowanymi solistami Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach przebywał w Kolonii i Mülheim w Niemczech na zaproszenie Stowarzyszenia Kolonia-Katowice („Verein zur Förderung der Städtepartnerschaft Köln–Kattowitz e.V”). Młodzież rozpoczęła swą wizytę od oficjalnej wizyty w Ratuszu, gdzie chór został powitany przez członków Rady Miasta.

Chór wystąpił łącznie na 6 koncertach, reprezentując miasto Katowice i macierzystą szkołę w Generalnym Konsulacie RP w Kolonii, Katedrze Kolońskiej oraz polskim kościele św. Stefana w Kolonii. W ramach integracji chór odwiedził również Gimnazjum Humboldta – niemiecki odpowiednik ogólnokształcącej szkoły muzycznej – gdzie młodzież wzięła udział w zajęciach miejscowego chóru młodzieżowego, jak również dała krótki koncert. Chór udzielał się także społecznie, koncertując w kolońskim Domu Opieki. Zespół występował nie tylko w Kolonii – w dniu 25.09.2009 r. dał koncert w Mülheim, w odpowiedzi na zaproszenie miejscowego centrum parafialnego oraz absolwentów naszej szkoły Państwa Gabrielę i Piotra Radko. Prezentacje solowe i kameralne przedstawili:

-Paweł Cieplak z klasy akordeonu prof. Marka Andryska,

-Łukasz Mikołajczyk z klasy fortepianu dr Anny Góreckiej,

-Kwartet saksofonowy z klasy mgr Bernarda Steuera w składzie: Kamil Chyrzyński, Artur Kika, Marcin Majcher oraz Szymon Zawodny.
We wszystkich miejscach, gdzie koncertowała nasza młodzież, zbierała pozytywne i entuzjastyczne recenzje i opinie, promując kulturę muzyczną Śląska.

 
IMMATRYKULACJA KLAS PIERWSZYCH

Tradycyjnie, w rocznicę urodzin patrona szkoły, odbywa się uroczyste przyjęcie klas pierwszych w poczet uczniów POSM IIst.
Jest to niezwykłe - dla pierwszaków, a zarazem bardzo miłe i oczekiwane przez całą społeczność szkolną - wydarzenie.
W tym roku odbyło się ono w piątek, 2 października, o godz. 12:45 w sali koncertowej.
Przemówienie Dyrektora szkoły i przyrzeczenie na sztandar szkoły- to była bardzo uroczysta chwila, której świadkami byli nauczyciele, rodzice i starsi koledzy.
Klasy pierwsze zaprezentowały swój pierwszy program artystyczny: obok starannie wykonanych utworów muzyki klasycznej było w nim miejsce na poezję (wspaniała recytacja wiersza przez uczennicę Martę Skowierę) i interpretację przeboju muzyki rozrywkowej.
Przed nowowybranym Samorządem Uczniowskim ( bardzo udany debiut ) egzamin
z wiedzy o szkole " na poważnie i na wesoło", klasy pierwsze zdały śpiewająco. Reprezentanci klas znakomicie odpowiadali, a śmieszne pytania o szkolne krasnoludki, ulubiony napój profesora z historii lub pojazd pani wicedyrektor wzbudzały ogólne rozbawienie.
I chociaż wynik końcowy wskazywał 1 punktową przewagę klasy I A, to biorąc pod uwagę, że właściwa odpowiedź na ostatnią zagadkę muzyczną mogłaby brzmieć "Wariacja pogrzebowa Dawida na temat marsza weselnego Feliksa ", obie klasy zdobyłyby tę samą ilość punktów.
Za te dzielne zmagania na forum całej szkoły zostały pierwszakom wręczone certyfikaty, a dodatkową nagrodą był program przygotowany przez uczniów klas drugich. Poemat "Dobre rady nie od parady" własnego autorstwa wyśpiewała ( oczywiście z własnym akompaniamentem ) klasa II A, a znakomitą scenkę zakończoną pasowaniem pierwszaków na krasnoludki odegrała klasa II B. Wszystkich zachwycił też występ rytmiczek z klasy drugiej, które świetnie ucharakteryzowane, żywiołowo wykonały taniec czarownic.
Uroczystość dobiegła końca. Od tej chwili uczniowska brać liczy 277 uczniów!!!


 
KONCERT Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZYKI

1 października 2009 r.
w sali koncertowej POSM IIst. odbyły się dwa koncerty wpisujące się w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki w naszej szkole.
Poranny koncert adresowany był do zaproszonych dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i specjalnych.
Popołudniowy koncert zgromadził uczniów, rodziców i sympatyków szkoły.
Uroczysty koncert, prowadzony przez B.Leńską, rozpoczął się występem chóru żeńskiego pod dyr. prof. M. Knapik. W programie usłyszeliśmy różnorodne, ciekawe interpretacje utworów a'capella, a także opracowania muzyki angielskiej
 z towarzyszeniem akompaniamentu fortepianowego A.Porzuczek.
Solistami koncertu byli uczniowie:
Agnieszka Korcz z kl. wiolonczeli Z. Łapińskiego
Anna Kudala z kl. oboju T. Stencla
Krzysztof Orziński z kl. tuby M. Łukaszczyka
Ada Kwaśniewicz z kl. skrzypiec A. Kubicy
Łukasz Byrdy z kl. fortepianu M. Ciepierskiego
Solistom akompaniowali: I. Obońska, M. Prysak, W. Skowroński.
Koncert zakończył występ kwintetu instrumentów dętych blaszanych w składzie: Adrian Gaweł - trąbka, Mikołaj Zymon - trąbka, Adam Żurada - puzon, Przemysław Drożniak - puzon, Krzysztof Orziński - tuba.
Gratulujemy wykonawcom i zapraszamy wszystkich do sali koncertowej POSM IIst. na następne prezentacje muzyczne utalentowanej młodzieży.


 
1.09.2009 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Pedagogów, uczniów i rodziców zgromadzonych o godz. 10 w sali koncertowej POSM II st. powitał Dyrektor szkoły Stanisław Maliszewski.
"W tym roku szkolnym czeka nas wiele ważnych uroczystości. Szczególnym wydarzeniem będzie uroczysty koncert z okazji 200 rocznicy urodzin F.Chopina i wręczenie statuetki "Summa cum Laude" prof.Tadeuszowi Strugale- wybitnemu absolwentowi naszej szkoły. Wielkiej mobilizacji naszych sił będzie wymagał także finałowy koncert I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Patri Patriae", który odbędzie się 27 marca 2010r.
Specjalne słowa skierował Pan Dyrektor do pierwszoklasistów:
"...jestem pewien, że bardzo szybko odnajdziecie się w nowym środowisku, polubicie szkołę i dołożycie starań, aby być jej chlubą."

W części artystycznej tej uroczystości wystąpili uczniowie, którzy przygotowują program na tournee zagraniczne, pod koniec września wyjadą do Drezna i Monachium. Już teraz życzymy im wspaniałych koncertów. Zaprezentowali się:
- Łukasz Mikołajczyk z klasy fortepianu prof. A. Góreckiej
- chór kameralny pod dyrekcją A. Maciejczyk
Zabrzmiał pierwszy dzwonek i wszyscy rozeszli się do klas, aby spotkać się z wychowawcami.
Witaj szkoło!


ARCHIWUM
ROK SZKOLNY 2010/2011

WIZYTA W KATOWICACH

W dniach 13-18 czerwca gościliśmy w naszej szkole grupę muzycznie uzdolnionej młodzieży z Erzbischöfliche Liebfrauenschule Gymnasium für Mädchen und Jungen z Kolonii. 13 czerwca zaraz po przybyciu gości z lotniska Dyrekcja Szkoły z przedstawicielami rodzin, u których goście zostali przyjęci pod dach, przywitała delegację niemiecką - uczniów z opiekunami.
Polska młodzież ZPSM w Katowicach oprowadzając gości po Szkole, przedstawiła zawiłości systemu edukacji w ogólnokształcącej szkole muzycznej. Po zwiedzeniu naszej Szkoły goście mieli okazję zapoznać się i zwiedzić sąsiedzką szkołę plastyczną, prezentacje ekspozycji prac uczniów ZSP w Katowicach oraz wystawę poplenerową. Tego samego dnia po południu zaczęły się intensywne próby zespołów wokalno-instrumentalnych do koncertów. Uczniowie polsko-niemieckiej grupy współpracowali przygotowując utwory do koncertów.
Wtorek rozpoczęły wspólne próby przed koncertem dla władz miasta i przedstawicieli kilku miast partnerskich Katowic. Koncert ten był głównym akcentem obchodów Jubileuszu 20 - lecia Współpracy Miast Partnerskich Katowice-Kolonia. W sali koncertowej Pałacu Goldsteinów wystąpili soliści i zespoły z Niemiec, zaprezentowano też program przygotowany wspólnie z młodzieżą naszej szkoły. Następnego dnia powtórzono koncert dla całej społeczności szkolnej, a także kilka jego fragmentów włączono do koncertu z cyklu „Dziecięce spotkania muzyczne”. Wieczorem tego dnia goście uczestniczyli w uroczystym koncercie sekcji instrumentów dętych i perkusji.
W czwartek zorganizowane w ZPSM rozgrywki sportowe Dnia Sportu pozwoliły na bardziej rekreacyjną formę integracji uczniów obydwu stron, a następnie goście wyjechali zwiedzać obóz Auschwitz. Na kolejny dzień zaplanowano integracyjną wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Pogoda dopisała, zarówno w Krakowie jak i w kopalni soli wszystkim bardzo się podobało. Mimo zmęczenia, po powrocie do Katowic młodzi ludzie udali się na wspólne spotkanie w centrum miasta. Ponieważ program pobytu był niezwykle napięty, ostatniego dnia pozostało nieco czasu na poznanie historii Katowic, architektury, najciekawszych miejsc. Po „perełkach” Katowic oprowadzał niemiecką młodzież pan Tobiasz Janikowski.
Bogaty program wizyty gości niemieckich mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu fundacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz Wydziału Zagranicznego
i Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice.

W programie pobytu znalazły się między innymi : spotkanie z władzami miasta Katowice, koncerty oraz wycieczki.
Niezwykle sympatyczny był koncert, który odbył się 15 czerwca w Sali koncertowej naszej szkoły. Młodzież niemiecka zaprezentowała się w różnorodnym repertuarze, grając i śpiewając z wielką pasją. W koncercie wzięli udział także uczniowie naszej szkoły, którzy dwa miesiące wcześniej, wspólnie z naszymi gośćmi koncertowali w Kolonii.
zdjęciaMusicLab Kolonia 17-22 kwietnia 2011r
Na zaproszenie pana Ralpha Lange z Offene Jazz Haus Schule w Kolonii w projekcie międzynarodowych warsztatów muzycznych MusicLab wzięło udział 10 uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Katowicach ( Bienek Mikołaj, Bromboszcz Marta, Lipus Martyna, Skóra Wojciech, Wantuła Kamil, Jarosz Krystian, Krause Grzegorz, Ziółek Grzegorz, Pudełko Piotr, Kudełka Jakub) oraz 1 opiekun (Robert Czmok- saxofon) pełniący funkcję kierownika wycieczki i wspomagającego uczniów instrumentalisty. Uczniowie prezentowali różne specjalności instrumentalne, były tez 2 wokalistki.
Podróż, w obie strony opłacona w całości przez stronę niemiecką, odbyła się drogą lotniczą (Katowice – Dortmund) i koleją Dortmund - Kolonia.
Grupa polska spotkała się w Dortmundzie z organizatorem ze strony niemieckiej - Ralphem Lange, który był także opiekunem i przewodnikiem podczas całego pobytu Polaków w Niemczech.
Wszystkich uczestników zakwaterowano w schronisku młodzieżowym w centrum miasta, gdzie zapewnione były również posiłki, zgodnie z planem dnia.
Projekt miał na celu udział uczniów polskich ( POSM II st. w Katowicach) i niemieckich (Offene Jazz Haus Schule w Kolonii) w warsztatach improwizacji muzycznej MusicLab. Warsztaty opierały się na twórczym kreowaniu muzyki w oparciu o improwizację na tematy zaczerpnięte z folkloru, klasyki lub jazzu, czy muzyki orientalnej i tworzenie zupełnie nowych efektów brzmieniowych. Zaletą tego projektu była możliwość udziału uczniów o różnym stopniu zaawansowania warsztatu muzycznego i instrumentalnego.
Prowadzącymi zajęcia muzyczne byli Axel Lindner i Andre Nendza. Praca w grupach odbywała się od poniedziałku do czwartku od godz. 10-13 i 14-17.
Całość działań (warsztaty) wieńczył koncert, który odbył się 21.04.2011r. o godz. 17 .00 w Eigelstein-Torbourg w Kolonii (miejscu gdzie odbywały się wszystkie próby), to jest w głównej siedzibie OJH. Na koncert został zaproszony przedstawiciel polskiego konsulatu w Kolonii. Efekty wspólnej pracy uczniów z obu krajów zostały docenione przez publiczność, a młodzieży dały dużo satysfakcji z rozwijania własnej kreatywności i warsztatu muzycznego. Młodzi ludzie nauczyli się działać w grupie, w której głównym językiem porozumienia była muzyka, zacierająca granice geograficzne i językowe.
W ramach integracji młodzieży odbyły się dwie kolacje, gdzie do jednej rodziny niemieckiej było zaproszonych dwóch uczestników z Polski.
Ponadto zorganizowano zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zwiedzanie katedry w Kolonii poprowadzone przez samego proboszcza tejże katedry.
Robert Czmok, Ralph Lange i Andre Nendza wzięli udział we wspólnym lunchu klubu Rotary w Kolonii, gdzie zaprezentowano ideę wspólnego międzynarodowego projektu, oraz przybliżono historię, tradycje i osiągnięcia polskiego partnera - czyli POSM II st. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach.
Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki pomocy finansowej sponsorów Offene Jazz Haus , władz miasta Kolonia oraz wsparciu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.
 KONCERT Z CYKLU DZIECIĘCE SPOTKANIA MUZYCZNE
15 czerwca 2011 roku o godz. 10:45 odbył się ostatni w tym roku szkolnym koncert z cyklu DZIECIĘCE SPOTKANIA MUZYCZNE. Chór żeński jest niewątpliwie bohaterem i gwiazdą tego cyklu. Publiczność kolejny raz mogła zachwycać się wykonawstwem pieśni przygotowanych pod kierunkiem prof. Mirosławy Knapik – prowadzącej koncert.
W koncercie wzięły udział również szkolne zespoły kameralne. Ciekawostką był wytęp akordeonisty i flecisty – uczniów gimnazjum z Kolonii, których wraz z grupą kolegów, gościliśmy w tych dniach w naszej szkole.
zdjęcia
 KONCERT UCZNIÓW SEKCJI INSTRUMENTÓW DĘTYCH I PERKUSJI
POŚWIĘCONY PAMIĘCI PROF. LEOPOLDA PERKA

15 czerwca 2011 roku o godz. 17 w Sali Koncertowej POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, odbył się niezwykły i wzruszający koncert z udziałem szkolnych zespołów kameralnych oraz orkiestry dętej. Ze względu na obecność gości z Niemiec koncert prowadzony był przez Rafała Dudka w języku polskim i Tobiasza Janikowskiego w języku niemieckim.
Koncert rozpoczął się minutą ciszy dla uczczenia pamięci Leopolda Perka, który był wspaniałym pedagogiem, nauczycielem gry na klarnecie i dyrygentem szkolnego zespołu orkiestry dętej.
Wszyscy wykonawcy zaprezentowali znakomicie przygotowany repertuar.
Orkiestrę dętą do występu przygotował Bernard Stauer .
Specjalni goście koncertu – kompozytorzy Joanna Bronisławska i Piotr Steczka , wykonali z orkiestrą dwa utwory dedykowane Leopoldowi Perkowi.
zdjęcia
 KONCERT KLAS I i II . DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY.


26 maja 2011 roku po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowano DZIEŃ OTWARTY. W godzinach od 15 do 17 wszystkich chętnych oprowadzali po szkole uczniowie z klasy IIIB i IV A. W salach , pracowniach czekały na zwiedzających liczne atrakcje, między innymi ciekawe prezentacje multimedialne, ekspozycje i kronika wydarzeń szkolnych.
O godz. 17 , odbył się koncert uczniów klas I i II dedykowany wszystkim mamom w dniu ich święta.
W pierwszej części koncertu wystąpił chór dziewczęcy, którym dyrygowali uczniowie przygotowani przez p. Bogumiłę Leńską. Byli to: Jan Porzuczek, Emilia Pycińska i Karolina Ryczek.
Wspaniale zaprezentowali się młodzi soliści:
Anna Krzyżak z klasy altówki Ł. Syrnickiego,
Radosław Wieczorek z klasy gitary. Wieczorka,
Paulina Juszczak z klasy skrzypiec A. Cofalika,
Barbara Grzybek i Natalia Płonka z klasy fortepianu M. Ciepierskiego,
Małgorzata Śliwa z klasy harfy A. Kaczmarek,
Sara Wienczek z klasy akordeonu M. Andryska,
Ada Orlikowska z klasy fletu M. Komorowskiej,
Wojciech Kaszuba z klasy trąbki R. Dudka,
Jakub Stachura z klasy fort. M. Sikorskiej- Wojtachy,
Michał Kopiec z klasy puzonu M. Mazurkiewicza,
zespół rytmiczek z klasy I i II oraz zespół instrumentalny .
W przerwie koncertu, wśród obecnych na sali uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej, rozlosowano nagrody - podręczniki do nauki przedmiotów muzycznych, ufundowane przez Dyrekcję Szkoły i Radę Rodziców
II część koncertu wypełniły utwory orkiestrowe. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała występ orkiestry kameralnej, która pod batutą przygotowanych przez p. F. Bieganek uczniów akompaniowała solistom.
Koncert był podsumowaniem całorocznej pracy. Gratulujemy wykonawcom,
a wszystkim szóstoklasistom zdającym egzamin do naszej szkoły życzymy powodzenia.
zdjęcia

program koncertu
 


Wyjazd uczniów POSM II st. do Kolonii w dniach od 02.05 do 07.05. 2011r. w ramach wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej.

W wymianie wzięli udział następujący uczniowie: Anna Cierpisz (wiolonczela), Marta Pisarska (skrzypce), Weronika Babij (skrzypce), Natalia Mazurkiewicz (altówka), Krystian Jarosz (trąbka), Grzegorz Krause (trąbka), Łukasz Mikołajczyk (fortepian), Karolina Ryczek (akordeon) i Oskar Zgoła (akordeon).
Uczestnicy wymiany wzięli udział w 2 wspólnych koncertach: 04.05 w szkole Liebfrauenschule i 06.05. w Konsulacie polskim. W programie koncertów znalazły się utwory solowe i kameralne, oraz wspólnie przygotowywane już w Kolonii 2 utwory autorstwa Kasi Bortnik pt. „Słońce” i „Heimat”. Ideą przyświecającą wspólnemu koncertowi w szkole była integracja młodzieży, realizowana przy pomocy najbardziej uniwersalnego języka jakim jest muzyka. Rezultat był zaskakujący. Po 2 dniach prób, młodzież świetnie się wzajemnie rozumiała, tworząc zgrany zespół.
Koncert w konsulacie poświęcony był obchodom rocznicy Konstytucji 3 Maja. W części oficjalnej zabrzmiało Trio H- dur J. Brahmsa w wykonaniu: Marty Pisarskiej, Anny Cierpisz i Łukasza Mikołajczyka oraz Barkarola F. Chopina w wykonaniu Łukasza Mikołajczyka.
W dalszej części uroczystości wykonywana była muzyka kameralna oraz wspomniane już wcześniej utwory K. Bortnik „Słońce” i „Heimat”.
W dniu 04.05 w godzinach popołudniowych odbył się również koncert uczniów POSM II st. dla pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości. Było to bardzo wzruszające doświadczenie, bo mieliśmy okazję z bliska zobaczyć jak wiele radości może dostarczyć muzyka…..
Jednak na koncertach się nie skończyło.
Mieliśmy okazję zwiedzić kolońską Katedrę – najbardziej znaną (i słusznie!) budowlę w Kolonii, urokliwe uliczki starego miasta położonego nad brzegiem Renu, budynek Filharmonii w dużej części znajdujący pod ziemią, no i muzeum słynnej wody kolońskiej.
Zwiedziliśmy również szkołę Liebfrauenschule, podziwiając elektroniczne tablice (!) oraz nowocześnie wyposażone pracownie: komputerową, chemiczną i fizyczną. Była też możliwość uczestniczenia w lekcjach naszych gospodarzy.
Wróciliśmy do Polski zmęczeni całonocną podróżą, ale pełni wrażeń, z apetytem na więcej i na kolejne doświadczenia zarówno artystyczne jak i krajoznawcze.
Irmina Obońska
zdjęcia29.04.2011r. KONCERT DYPLOMANTÓW Z ROZDANIEM DYPLOMÓW UKOŃCZENIA SZKOŁY


Jak co roku, pod koniec kwietnia, żegnamy uczniów ostatnich klas. Uroczyste rozdanie dyplomów zostało połączone z koncertem. Wystąpił chór żeński pod
dyr. Mirosławy Knapik, a następnie soliści-dyplomanci z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod batutą Szymona Bywalca. Na scenie sali koncertowej, już jako dyplomowani instrumentaliści, wystąpili:
Paulina Kulej z klasy wiolonczeli Pawła Głombika
Marcin Kusek z klasy wiolonczeli Małgorzaty Ślęzak
Roxana Sobańska z klasy fletu Marzanny Eliasz-Maliszewskiej
oraz Małgorzata Warcaba z klasy fortepianu Józefa Stompla.
Gratulujemy wszystkim tegorocznym absolwentom wspaniałych wyników w nauce
 i życzymy wielu sukcesów artystycznych oraz wszelkiej pomyślności.

zdjęcia
 Nasza młodzież na warsztatach muzycznych MusicLab w Kolonii.
17-22 kwietnia 2011r.


W projekcie międzynarodowych warsztatów muzycznych MusicLab wzięło udział dziesięciu uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Katowicach: Mikołaj Bienek - akordeon, Marta Bromboszcz - wokalistka, Martyna Lipus - wokalistka, Wojciech Skóra - wiolonczela, Kamil Wantuła - perkusja, Krystian Jarosz - trabka, Grzegorz Krause - trąbka, Grzegorz Ziółek - fortepian, Piotr Pudełko saksofon, Jakub Kudełka – gitara. Opiekunem grupy był Robert Czmok, pełniący funkcję kierownika wycieczki i wspomagającego uczniów instrumentalisty.
Uczniowie naszej szkoły - POSM II st. w Katowicach i uczniowie niemieckiej szkoły - Offne Jazz Haus Schule w Kolonii, wzięli wspólnie udział w projekcie muzycznym MusicLab. Warsztaty opierały się na twórczym kreowaniu muzyki w oparciu o improwizację na tematy zaczerpnięte z folkloru, klasyki lub jazzu, czy muzyki orientalnej i tworzenie zupełnie nowych efektów brzmieniowych. Zaletą tego projektu była możliwość udziału uczniów o różnym stopniu zaawansowania warsztatu muzycznego i instrumentalnego.
Prowadzącymi zajęcia muzyczne byli Axel Lindner i Andre Nendza. Praca w grupach odbywała się od poniedziałku do czwartku od godz. 10-13 i 14-17.
Całość działań (warsztaty) wieńczył koncert, który odbył się 21.04.2011r. o godz. 17 .00 w Eigelstein-Torbourg w Kolonii (miejscu gdzie odbywały się wszystkie próby), to jest w głównej siedzibie OJH. Na koncert został zaproszony przedstawiciel polskiego konsulatu w Kolonii. Efekty wspólnej pracy uczniów z obu krajów zostały docenione przez publiczność, a młodzieży dały dużo satysfakcji z rozwijania własnej kreatywności i warsztatu muzycznego. Młodzi ludzie nauczyli się działać w grupie, w której głównym językiem porozumienia była muzyka, zacierająca granice geograficzne i językowe.


KONCERT DYPLOMANTÓW POSM II st. im. K. Szymanowskiego
z ORKIESTRĄ FILHARMONII ŚLĄSKIEJ


Dnia 24 marca 2011 roku, o godz, 17, w tymczasowej siedzibie Filharmonii Śląskiej odbył się koncert dyplomantów naszej szkoły, którym towarzyszyła orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Massimiliano Caldiego.
Solistami, którzy dostąpili tego zaszczytu i zagrali z akompaniamentem wspaniałej orkiestry, byli:
Sebastian Nowak z klasy skrzypiec Szymona Krzeszowca
Agnieszka Gesler z klasy skrzypiec Adama Wagnera
Donata Mżyk z klasy skrzypiec Rolanda Orlika
Klaudia Baca z klasy kontrabasu Jana Kotuli
Adrian Gaweł z klasy trąbki Rafała Dudka
oraz Marek Świerczek z klasy fortepianu Wojciecha Świtały.
Staranne przygotowanie solistów zaowocowało niezwykłymi prezentacjami utworów.
Chociaż sala widowiskowa jest tylko namiastką obecnie remontowanej Sali Koncertowej im. Karola Stryi, to godne podziwu wykonania utworów pod batutą maestro Caldiego, a także serdeczny klimat, który stwarzała prowadząca koncert Bernadeta Stańczyk sprawiły, że licznie zgromadzona publiczność entuzjastycznie oklaskiwała młodych wykonawców.
Swoim występem, sześcioro młodych instrumentalistów chlubnie zapisało się na kartach historii naszej szkoły.
zdjęciaKoncert doroczny
Sobotnie popołudnie 19 lutego 2011 roku kryło w sobie tajemnicę. Szaruga i zima za oknem nie nastrajały pozytywnie. Frekwencja na dorocznym koncercie uczniów stała pod dużym znakiem zapytania. Czy rodzicom, uczniom i zaproszonym gościom uda się zmobilizować? Na szczęście o godzinie 17.00 sala koncertowa zapełniła się publicznością, a to był znak, że koncert – ważne wydarzenie w szkolnym kalendarzu - został dostrzeżony. Występ chóru i orkiestry zrekompensował długie oczekiwanie. Kolejne utwory, pełne ekspresji i emocji, wywołały same pozytywne odczucia. Różnorodność zaprezentowanych utworów sprawiła, że koncert stał się niezwykłą podróżą muzyczną od polskich pieśni ludowych, przez romantyczne uniesienia, impresje muzyczne do ognistego argentyńskiego tanga.
W pierwszej części koncertu wystąpił chór żeński pod kierownictwem prof. Mirosławy Knapik, który zawsze reprezentuje najwyższy poziom i pełny profesjonalizm. Dziewczęta przedstawiły bogaty i trudny repertuar, czym wywołały zachwyt wśród publiczności.
W drugiej części koncertu zaprezentowali się soliści z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej POSM im. Karola Szymanowskiego oraz sama orkiestra pod batutą prof. Szymona Bywalca. Poziom występów pianistki Radosławy Jasik, akordeonisty Michała Kubarskiego i saksofonisty Szymona Zawodnego zrobił wrażenie nawet na najbardziej wymagających słuchaczach, a ekspresja dyrygenta wzbudziła autentyczny zachwyt.
Dla wielu wykonawców – tegorocznych maturzystów, koncert ten był ostatnim występem w szeregach orkiestry szkolnej. Dziękujemy za ich pracę, zaangażowanie i za radość, której dostarczali nam, gdy byliśmy świadkami ich dorastania na szkolnej scenie. (W tym miejscu piszącej sprawozdanie łezka kręci się w oku.) Wykonawcom oraz ich profesorom serdecznie gratulujemy występu, oczekując na kolejne koncerty.
Wszystkich zapraszamy na nową porcję muzycznych inspiracji, czyli kolejne spotkania w naszej sali koncertowej!

Anonimowa Entuzjastka
zdjęcia
 "Romans" Bernadety Stańczyk na szkolnej scenie czyli triumf woli

Ryzykowny eksperyment sceniczny, który niżej podpisany skrytykował już w fazie powstawania w okolicach świąt, dzięki wstawiennictwu św. Walentego lub św. Rity od rzeczy niemożliwych, okazał się sukcesem. Nasz kobiecy Woody Allen, który: pisze scenariusz, dobiera aktorów, reżyseruje i gra, tańczy i śpiewa (choć nie tym razem) znowu błysnął. Ja osobiście podziwiam Bernadkę za zmysł organizacyjny, który pozwala jej łączyć wszystko w jednorodną całość. Pracując codziennie od 7 do 24, ryzykując rok do roku rozwodem lub przynajmniej nerwicą męża, daje radę, pozostawiając nas widzów w stanie ciężkiego rozradowania. Chcemy więcej. Chcemy oglądać więcej Kudełki jako Parysa (to dziewczyny) i słuchać jego gitarowych riffów (to faceci). Więcej Weroniki Dziadek grającej na skrzypcach (dziewczyny) i grającej Biankę (chłopcy). Szalejąca na scenie, kłębek energii nuklearnej Alicja Wantuła oraz uzbrojony w jakże męskie przedmioty pneumatyczne przypominające broń, Petruchio czyli MIKOŁAJ ZYZYZYMOOOON to jest to. Ta sztuka to niezapomniany do grobowej deski: Jan Porzuczek, nasz rodzimy Rowan Atkinson oraz przekonująca mimo młodego wieku niania czyli Marta Skowiera (prawie kobieta z perłą, Jan Vermeer byłby zainteresowany). Muszę wymienić też: Andrzeja Filipka jakże statecznego ojca, Kazimierza Salika, Jadwigę Mikołajczyk (rozważną i romantyczną) i innych równie dobrych aktorów, których z braku miejsca nie wymienię po nazwisku. Muzycznie też było cudnie: od łagodnego kwintetu dętego na początek, przez Brahmsa granego przez Łukasza Mikołajczyka, Mozarta subtelnie podanego przez kwartet smyczkowy, Prokofiewa zagranego energetycznie przez Małgosię Warcabę, "Love Story". Wszystkich nie wyliczę, było dużo i smacznie. Moi faworyci to: RE WE LA CYJ NY oktet smyczkowy (pokochałem smyczki, ale tylko w wersji ośmioosobowej), kapela grająca Garrego Moore'a (niech mu ziemia lekką będzie), Martyna Lipus za całokształt (miss foto) oraz (muszę się podlizać) B. Stańczyk za uparte, mimo licznych przeszkód, wykonanie Adagio assai z Koncertu fortepianowego G - dur, boskiego Maurice'a Ravela w towarzystwie orkiestry kameralnej POSM II st pod dyrekcją Aleksandry Kruż.
No i tyle. Można by pisać i pisać, ale lepiej być i przeżywać.

Evviva l'arte! W piersiach naszych płoną
ognie przez Boga samego włożone:
więc patrzym na tłum z głową podniesioną,
laurów za złotą nie damy koronę,
i chociaż życie nasze nic niewarte:
evviva l'arte!

Cytat z wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera najlepiej podsumowuje uczucia autora recenzji.
Tomasz S.
zobacz zdjęciaNoworoczne Kolędowanie

W czwartek, 13 stycznia 2011 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej POSM II st. w Katowicach, odbył się koncert kolęd pt. „ Noworoczne kolędowanie” z udziałem szkolnych zespołów : Chóru żeńskiego pod dyrekcją Mirosławy Knapik, chóru dziewczęcego pod dyr. Bogumiły Leńskiej, chóru męskiego pod dyr. Igi Mierzejewskiej oraz orkiestry instrumentów dętych pod dyr. Macieja Niewiary.
 


„HEJNAŁ WSZYSCY ZAŚPIEWAJMY” – w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia
22 grudnia, jak co roku, zgromadziliśmy się w Sali koncertowej, aby złożyć sobie świąteczne życzenia. Tym razem z inicjatywy p. Bogumiły Leńskiej i ks. Krzysztofa Nowrota, do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy ks. Wiesława Hudka – muzykologa i animatora kultury muzycznej oraz p. Piotra Wierzchałka – organistę i kompozytora, absolwenta naszej szkoły.
Wraz z nimi poznawaliśmy piękno adwentowych pieśni. Niezwykłe było ich wspólne śpiewanie. Wyjątkowy klimat nadały spotkaniu monumentalne figury aniołów wykonane przez uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Katowicach.
Świąteczne życzenia złożył Dyrektor Szkoły Stanisław Maliszewski oraz Samorząd Uczniowski, a następnie wszyscy udali się do swoich sal, aby wraz z wychowawcami celebrować klasowe wigilie.
zobacz zdjęcia

„SZALEŃSTWO KONCERTOWANIA”
– koncert NOSPR-u z udziałem uczniów naszej szkoły.
17 grudnia 2010 roku o godz. 12 w Sali Koncertowej im. G. Fitelberga w Katowicach odbył się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Bywalca. W programie, oprócz II Koncertu Fortepianowego f-moll F. Chopina w wykonaniu Pawła Wakaracego -finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, znalazły się także utwory młodych kompozytorów objętych programem opieki przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W jednym z nich – kompozycji Sławomira Zamuszko „Pia-No Concerto”, brała udział grupa uczniów naszej szkoły: Wojciech Klich, Natalia Mazurkiewicz, Jadwiga Mikołajczyk, Łukasz Mikołajczyk, Katarzyna Ogonowska, Agnieszka Sawicka i Anna Wieczorek.
zobacz zdjęcia

6 .12. 2010r.
Dzień Świętego Mikołaja to okazja do podtrzymywania miłej tradycji obdarowywania się. W atmosferze ogólnej radości wszystkie sale lekcyjne odwiedził św. Mikołaj. W tym roku w tej roli wystąpił ks. Krzysztof Nowrot, budząc powszechny zachwyt i respekt. Towarzyszyła mu czwórka reniferów, czyli my – Jasiu, Kuba Kazik i Łukasz. Czekoladowe batony osłodziły niejedną lekcję i obłaskawiły niejednego nauczyciela.
W tym dniu, pod hasłem „ I ty zostań Mikołajem”, przeprowadzona została zbiórka słodyczy i przyborów szkolnych dla dzieci ze świetlicy środowiskowej św. Barbary w Katowicach. Kolejny raz okazało się , że chcemy i potrafimy sprawiać radość i pomagać innym.
Rada Młodzieżowa SU
zobacz zdjęcia
 UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ SZKOLNY PRZEGLĄD PIEŚNI ŻOŁNIERSKIEJ I UŁAŃSKIEJ

27 listopada 2010 roku
Opinie i odczucia uczestników:
„Była to dobra inicjatywa poprawiająca atmosferę w klasach, wymagająca odpowiedzialności , kreatywności i odwagi całej klasy, a nie tylko jednostek…”
„interpretacja utworów była pełna pomysłów, niekiedy śmiesznych akcentów…”
„ koncert był wspaniały. Oby takich więcej!”
„Było to coś innego niż zwykle… mogliśmy wszyscy zaangażować się w tę uroczystość i poznać niektóre pieśni”
„Było to fantastyczne wydarzenie łączące całą społeczność szkolną”
„Byłam zaskoczona, z jakim zapałem niektórzy wzięli udział we wspólnej zabawie”
„Bardzo podobało mi się, że również nauczyciele włączyli się do tego przedsięwzięcia”
„Na szczególne brawa zasługują nauczyciele. Zaśpiewali najwięcej zwrotek, a układ choreograficzny i stroje wzbudziły ogólną sympatię i radość”
„Byłam bardzo ciekawa jak to wypadnie. Dość niecodzienny pomysł, żeby organizować przegląd pieśni żołnierskiej i ułańskiej. Bo kto śpiewa czy nawet zna te pieśni? Okazało się, że udało się zaangażować wszystkie klasy i nauczycieli.”
„Sobotni koncert pozostanie w mojej pamięci jako wydarzenie wyjątkowe… rzadko mamy okazję przeżyć tak wiele pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych potraktowanych mniej lub bardziej poważnie zbudowało naszą jedność, ponad wszelkimi podziałami. Oby więcej było w naszym życiu takich poruszeń serca.”

zobacz zdjęcia

 


SZKOLNA ZABAWA ANDRZEJKOWA
24 listopada 2010r.  na wszystkich przerwach w świetlicy szkolnej bawiliśmy się z „Cygańskim taborem”.
Ciekawą dekorację przygotowali uczniowie klas pierwszych. Uczennice z klasy II, III i IV przeobraziły się w piękne cyganki.
Zabawy, wróżby i słodkie ciasteczka przyciągnęły wielu amatorów dobrej rozrywki. Dobry nastrój przeniósł się na uczestników popołudniowej zabawy dyskotekowej. A słodyczy dodały ufundowane przez Dyrekcję pączki . Dziękujemy!

zobacz zdjęcia


SEKCJA FORTEPIANU, ORGANÓW I AKORDEONU

WYNIKI I SZKOLNEGO KONKURSU PIANISTYCZNEGO
"CHOPIN - IMPRESJE"

I miejsce - Andzej Filipek
II miejsce - Marcin Gębarski
III miejsce ex aequo - Bartłomiej Gruba
Jan Porzuczek
wyróżnienie - Ewa Bukała

GRATULUJEMY!
WYDARZENIE MUZYCZNE - KONCERT Z FORTEPIANEM FAZIOLI W ROLI GŁÓWNEJ
10 listopada 2010roku odbył się KONCERT PIANISTÓW pedagogów, absolwentów i uczniów naszej szkoły.

Trzeba nie byle czego, żeby w naszej szkole rzecz taka jak koncert nosiła miano Wydarzenia Muzycznego. W końcu dookoła sami muzycy – uczniowie, nauczyciele, rodzice, a i absolwenci nas często odwiedzają, toteż nasza estrada niejako przywykła i do dobrej muzyki i do gromkich braw. Jednakże koncert, jaki odbył się u nas 10 listopada br. zasługuje na szczególne względy kronikarskie. Zapytacie: „Czy to przyjechał do nas artysta, którego nigdy tu nie było? A może recital dał ktoś o kim mówi cały świat?” Nie, grali nasi dobrzy znajomi – uczniowie i pedagodzy, bardzo zresztą utytułowani, oraz niemniej znani absolwenci, których jednakowoż widzieliśmy i podziwiali już wiele razy. Był jednak między nimi gość, którego – zaiste – wcześniej nie oglądaliśmy, a którego bardzo pragnęliśmy u nas powitać. Był na estradzie cały czas i to on spowodował całe to zamieszanie, to na jego cześć ten koncert i to określenie z pierwszego zdania.
– Kimże jest ów bohater wieczoru? – zapytacie.
To fortepian. Fortepian, jakiego ta szkoła nigdy wcześniej nie miała. Ma nazwę Fazioli F278 i jest najwyższej klasy fortepianem koncertowym, na jakim można grać.
– I cóż z tego? – wydmą wargi niektórzy – To tylko instrument, przedmiot użytkowy.
Nie, moi kochani. Taki instrument to coś więcej niż przedmiot. Jego obecność w sali koncertowej sprawia, że sala ta może się tak nazywać. To on dopiero podnosi jej rangę ze zwykłej auli, jaką była. No, może auli z ambicjami... Już nie musimy pożyczać, już nie musimy się zastanawiać jak zabrzmi. Teraz mamy swoją Salę Koncertową z prawdziwego zdarzenia. Dlatego to jest takie ważne – szkoła zyskała Nową Jakość. A instrument, to więcej niż przedmiot. Taki instrument. To przedłużenie naszej duszy, dzięki której Chopin czy Czajkowski wchodzą na scenę i grają nam.
I grali. I to jak!
Ale zanim zabrzmiały pierwsze tony, doniosłość wydarzenia podkreśliły słowa. Dyrektor Maliszewski opowiedział o formalnościach, porównywalnych z Himalajami, które trzeba było pokonać, aby uzyskać środki na taki zakup, podziękował, wśród oklasków, osobom najbardziej zasłużonym dla projektu, wymieniając z imienia i nazwiska dwie osoby. Pierwszą z nich, jest, jak to określił, „matka całego projektu”, pani dyrektor Małgorzata Komorowska, a drugą, „zaangażowany i poświęcony sprawie bez reszty” przewodniczący komisji przetargowej – Marek Ciepierski. Następnie złotym kluczem wniesionym na atłasowej poduszce przez panią kierownik sekcji fortepianu, Bernadetę Stańczyk, dokonał symbolicznego otwarcia instrumentu. Dalej głos zabrali prowadzący koncert – wspomniani już: Bernadeta Stańczyk i Marek Ciepierski. Ten ostatni opowiedział o tajnikach budowy i produkcji fortepianów Fazioli ilustrując swe słowa niecodziennym, przygotowanym przez siebie filmem, gdzie wszystko to można było zobaczyć z bliska. Zgromadzeni dowiedzieli się, że Faziolego robi się z kilkunastu gatunków drewna, takich jak sosna, świerk, buk, dąb, grab, mahoń, orzech, a nawet bukszpan, że szczególnie ważny jest świerk czerwony – używany do płyty rezonansowej – czyli to samo drewno, którego używał sam Antonio Stradivari do robienia swych doskonałych skrzypiec, że fortepian nasz waży 560 kg, ma 278 cm długości, sumaryczny naciąg jego strun to ok. 24 tony, a wszystko co błyszczy się na złoto jest złote naprawdę. Film wywołał niezwykłe poruszenie na sali pięknem, niezwykłością i profesjonalizmem procesu stwarzania instrumentu, który trwa nie mniej niż 4 lata (!)
A potem już p. Stańczyk zapowiedziała pierwszych grających. Koncert tak od początku naznaczony nie mógł się nie udać. Wszyscy wypadli wspaniale. W pierwszej części mieliśmy blok chopinowski. Rozpoczął go duet fortepianowy pań pedagog z POSM I st, sióstr Marceliny i Iwony Pyrkosz, grających wariacje D-dur n/t pieśni Moore’a. Później młodzieńczego Poloneza As-dur wspaniale grał młodziutki Ziemowit Świtalski, który zaiste ma talent! Po nim wystąpiła Radosława Jasik z przepięknym nokturnem Des–dur, a za nią p. Hubert Salwarowski z bardzo osobistą interpretacją Mazurków op. 50. Za nim mieliśmy pełnego radości i wdzięku walca As–dur op. 34 nr 1 w wykonaniu Agaty Hołdyk, a na zakończenie tej części świetny występ p. prof. Moniki Sikorskiej–Wojtachy. Na początku części drugiej, w której słyszeliśmy utwory różnych kompozytorów wystąpiły trzy duety. I tak: Krysia Jursza i Bartek Kisiel grający miniaturowy taniec mało znanego Mikołaja Iwanowa–Radkiewicza, Ola Jurek i Ola Kruż, które przypomniały transkrypcję znanego walca Arama Chaczaturiana z muzyki do dramatu wg Lermontowa pt. -Maskarada- oraz Jan Porzuczek i Łukasz Mikołajczyk z tańcem słowiańskim Dvořaka. Znakomicie wypadł Andrzej Filipek, którego bardzo dojrzała „Dumka” Czajkowskiego zachwyciła wszystkich. Nikt nie dostał jednak takich braw jak grająca po nim jego pani nauczyciel, Luba Nawrocka. Jej brawurowe wykonanie arcytrudnego „Islamey” Bałakiriewa publiczność nagrodziła istną owacją i kilkukrotnym wywoływaniem artystki na estradę. Zaiste trudne zadanie mieli po tej burzy oklasków Gabriela i Andrzej Jungiewiczowie, pianistyczne małżeństwo, które zaprezentowało „Etiudę” na 4 ręce innego absolwenta naszej szkoły, wybornego pianisty i jazzmana, Dariusza Janusa. Zadaniu swemu sprostali jednak wyśmienicie – „Etiuda” ogromnie się podobała. Po niej prowadzącym pozostał tylko miły obowiązek zapowiedzenia ostatniego punktu programu: cz. Koncertu fortepianowego e–moll op. 11 F. Chopina, którą wykonywał nasz słynny absolwent, Szczepan Kończal wraz z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną POSM II st im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, czyli mówiąc wprost – z naszą orkiestrą szkolną pod dyrekcją Szymona Bywalca.
Zanim to jednak nastąpiło, w trakcie gdy rozkładano krzesła dla orkiestry, wyświetlony został kolejny film, tym razem amatorski, z telefonu komórkowego, przedstawiający bardzo ciekawy moment przywiezienia fortepianu do szkoły i jego transport za pomocą specjalnej maszyny po schodach aż do Sali Koncertowej.
A później zabrzmiał Chopin. Szczepan grał wspaniale, orkiestra prowadzona pewną ręką dyrygenta spisała się bardzo dobrze. Ostatnie dźwięki tego wieczora należały jednak do fortepianu solo – bis Szczepana Kończala – miniatura estońskiego kompozytora, Eduarda Tubina. Całości tej wyjątkowo udanej imprezy dopełniała skrząca się dowcipami konferansjerka obydwojga prowadzących, która niejednokrotnie wzbudzała salwy śmiechu, nie pozostając przy tym jałową od ciekawych faktów i anegdot dotyczących muzyki i wykonawców.
Tydzień później napisali o tym w gazetach, ale to już inna historia. Niemniej – jak tu nie nazwać takiego koncertu Wydarzeniem?

zobacz zdjęcia
program koncertu

 
Uroczysta Msza Święta


 Koncert gości z Rygi

 
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

14 października o godz. 11.30 w sali koncertowej POSM II st. odbyła się uroczysta akademia, w czasie której najlepsze życzenia i serdeczne podziękowania nauczycielom oraz pracownikom szkoły złożył Dyrektor Stanisław Maliszewski. Wręczył także listy gratulacyjne nauczycielom, którym przyznał Nagrodę Dyrektora Szkoły.
Wśród nauczycieli, którzy otrzymali w tym roku Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej byli: Rafał Dudek, Stanisław Dziewior, Paweł Głombik, Anna Górecka, Adam Greń, Jan Kotula, Szymon Krzeszowiec, Maciej Niewiara, Leopold Perek i Bernard Steuer.
Podziękowania, kwiaty i życzenia złożył Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu Przewodniczący Rady Rodziców pan Jerzy Kleszcz.
W imieniu uczniów głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego
Jan Porzuczek i Kazimierz Salik:
„…chcemy ze szczerego serca życzyć Wam, Drodzy Nauczyciele, wszystkiego, co dobre i potrzebne w życiu;
zdrowia – bo bez niego wszystko jest trudne, a z nim da się przezwyciężyć wszystkie przeszkody,
cierpliwości - ponieważ przy nas bardzo często jest ona niezbędna,
pogody ducha – bo dobrym humorem łatwo zarazić innych i przetrwać trudniejsze dni
pomyślności – ponieważ marzenia się spełniają i warto je mieć
oraz dużo szczęścia zarówno w szkole jak i w prywatnym życiu.”
Dopełnieniem życzeń była piosenka Stanisława Sojki pt. „Tolerancja” w wykonaniu Daniela Cebuli- Orynicza i Jakuba Kudełki.
Tradycyjnie szczególne życzenia złożyli nauczycielom uczniowie klas szóstych, którzy przygotowali przedstawienie pt. „ Powrót do przeszłości”
zobacz zdjęcia
 Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki


 Uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły

 Spotkanie z Maestro - jubileusz 75 -lecia T. Strugały

 Koncert z cyklu Dziecięce spotkania muzyczne

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

 
  

Copyright © 2007 ZPSM.